توجه                    توجه
انتخابات اعضای هیأت مدیره جدید در مجامع عمومي فوق العاده و عادی بطور فوق العاده انجمن زيست شناسي ايران، اول شهریور 1397 در محل برگزاری بیستمین کنگره ملی و هشتمین کنگره بین‌­المللی زیست­‌شناسی ایران در مراغه،  دانشگاه مراغه، دانشکده علوم، گروه زیست شناسی 
برای کاندیداتوری در
انتخابات اینجا کلیک کنید
20th National and 8th International Congress on Biology, Maragheh, Iran
 

انجمن زیست شناسی ایران- مقدمه
مقدمه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱/۱۷ | 

به منظور توسعه و ارتقای علم زیست شناسی و افزایش همفکری در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی و امور جامعه مرتبط با علم زیست شناسی از یکسو و نیز بهره گیری از توان علمی متخصصان، انجمن زیست شناسی ایران به عنوان اولین تشکل علمی استادان و پژوهشگران زیست­شناسی در سال 1352 تشکیل گردید و اکنون بیش از چهار دهه از فعالیت انجمن می گذرد.

 گستره علم زیست شناسی در حوزه های تخصصی زیر مجموعه زیست شناسی و نیز علوم بین رشته ای رشد قابل توجهی داشته است و از لحاظ آموزشی و پژوهشی هر یک از این حوزه ها بعنوان یک رشته جدید ذیل علم زیست شناسی شکل گرفته اند. از طرفی نقش دانش زیست شناسی بعنوان مبنای علوم مختلف پزشکی و بهداشت، محیط زیست و کشاورزی غیر قابل انکار می باشد.

این توسعه یافتگی زیست شناسی در کشور پس از ایجاد رشته های مختلف و شکل­گیری گروههای زیست شناسی در تمام دانشگاههای کشور ابعاد تازه­ای به خود گرفت. افزایش چشمگیر اعضای هیأت علمی و دانشجویان زیست­شناسی در مقاطع مختلف کارشناسی تا دکترا و نیز وجود رشته ها و گرایش های متعدد، توسعه زیرساختهای آزمایشگاهی، تشکیل انجمن های علمی در تخصصهای مختلف زیست شناسی، قطبهای علمی و همه اینها فرصتی را فراهم کرده است تا ضرورت برنامه ریزی به منظور بهره گیری از کلیه توانمندیها و ظرفیتهای موجود در جهت تعمیق علم و تحقیقات پایه و بنیادی در زیست شناسی از یکسو و توسعه هدفمند و متناسب با نیاز جامعه و ایجاد رویکرد کاربردی و توسعه فناوری های زیستی و تجاری سازی محصولات زیستی بیش از پیش نمایان باشد.

وجود منابع گیاهی و جانوری متنوع و برخورداری از شرایط آب و هوایی مختلف و اکوسیستمهای طبیعی خشکی و آبی و ضرورت چاره اندیشی برای حفظ و ارتقای این منابع خدادادی به تنهایی خارج از محدوده توان هر یک از رشته های تخصصی زیست شناسی است و تنها از خانواده بزرگ و مجموعه کلان زیست شناسی بر می آید.

انجمن زیست شناسی ایران که جامع تمام حوزه های تخصصی و بین رشته ای علم زیست شناسی می باشد با هدف ایجاد همگرایی بین تمام فعالان این حوزه و ایجاد همفکری و استفاده از تمام توانمندیهای انسانی و زیرساختی جهت تعمیق این علم در ابعاد مختلف و کمک به تصمیم گیران و برنامه ریزان کشور، اهداف و برنامه های خود را تدوین و پیگیری می نماید.

نشانی مطلب در وبگاه انجمن زیست شناسی ایران:
http://ibs.org.ir/find.php?item=1.113.33.fa
برگشت به اصل مطلب