مقدمه

 | تاریخ ارسال: 1395/1/17 | 

به منظور توسعه و ارتقای علم زیست شناسی و افزایش همفکری در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی و امور جامعه مرتبط با علم زیست شناسی از یکسو و نیز بهره گیری از توان علمی متخصصان، انجمن زیست شناسی ایران به عنوان اولین تشکل علمی استادان و پژوهشگران زیست­شناسی در سال 1352 تشکیل گردید و اکنون بیش از چهار دهه از فعالیت انجمن می گذرد.

 گستره علم زیست شناسی در حوزه های تخصصی زیر مجموعه زیست شناسی و نیز علوم بین رشته ای رشد قابل توجهی داشته است و از لحاظ آموزشی و پژوهشی هر یک از این حوزه ها بعنوان یک رشته جدید ذیل علم زیست شناسی شکل گرفته اند. از طرفی نقش دانش زیست شناسی بعنوان مبنای علوم مختلف پزشکی و بهداشت، محیط زیست و کشاورزی غیر قابل انکار می باشد.

این توسعه یافتگی زیست شناسی در کشور پس از ایجاد رشته های مختلف و شکل­گیری گروههای زیست شناسی در تمام دانشگاههای کشور ابعاد تازه­ای به خود گرفت. افزایش چشمگیر اعضای هیأت علمی و دانشجویان زیست­شناسی در مقاطع مختلف کارشناسی تا دکترا و نیز وجود رشته ها و گرایش های متعدد، توسعه زیرساختهای آزمایشگاهی، تشکیل انجمن های علمی در تخصصهای مختلف زیست شناسی، قطبهای علمی و همه اینها فرصتی را فراهم کرده است تا ضرورت برنامه ریزی به منظور بهره گیری از کلیه توانمندیها و ظرفیتهای موجود در جهت تعمیق علم و تحقیقات پایه و بنیادی در زیست شناسی از یکسو و توسعه هدفمند و متناسب با نیاز جامعه و ایجاد رویکرد کاربردی و توسعه فناوری های زیستی و تجاری سازی محصولات زیستی بیش از پیش نمایان باشد.

وجود منابع گیاهی و جانوری متنوع و برخورداری از شرایط آب و هوایی مختلف و اکوسیستمهای طبیعی خشکی و آبی و ضرورت چاره اندیشی برای حفظ و ارتقای این منابع خدادادی به تنهایی خارج از محدوده توان هر یک از رشته های تخصصی زیست شناسی است و تنها از خانواده بزرگ و مجموعه کلان زیست شناسی بر می آید.

انجمن زیست شناسی ایران که جامع تمام حوزه های تخصصی و بین رشته ای علم زیست شناسی می باشد با هدف ایجاد همگرایی بین تمام فعالان این حوزه و ایجاد همفکری و استفاده از تمام توانمندیهای انسانی و زیرساختی جهت تعمیق این علم در ابعاد مختلف و کمک به تصمیم گیران و برنامه ریزان کشور، اهداف و برنامه های خود را تدوین و پیگیری می نماید.
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 5741 بار   |   دفعات چاپ: 611 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن زیست شناسی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Biology Society

Designed & Developed by : Yektaweb